هیچ محصولی در سبد خرید نیست.
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

محتوا چیست؟

“محتوا پادشاه است” ، بلافاصله بعد از شنیدن این سوال شاید این جمله به ذهنتان خطور کند ، که ترجمه این مقاله را در بخش قبل آوردیم اما در سالهای اخیر بقدری که این جمله و جملات مشابه تکرار شده است، متاسفانه مفهوم محتوا مورد توجه قرار نگرفته است، بنابراین بهتر است قبل از اینکه بخواهیم بحث بازاریابی محتوا را آغاز کنیم مفهوم محتوا را به خوبی درک کرده باشیم.

مفهوم این واژه به حدی گسترده و متنوع است که فکرش را هم نمی‌کنید. در ادامه ۲۱ تعریف منتخب از ۳۵ تعریف محتوا به نقل از سایت “محتوا پادشاه است” http://contentisking.ir را برای شما آورده‌ام، اما قبل از آن توصیه می‌کنم حتما به این سوال که محتوا چیست؟ با معلومات فعلی‌تان پاسخ دهید.

در تعاریف زیر نام حساب کاربری فرد و اینکه در کدام شبکه اجتماعی این تعریف را مطرح کرده است مثلاً گوگل پلاس، توئیتر یا فیسبوک آورده شده است.

 1. محتوا چیزی است، جذاب، مرتبط، قابل اطمینان، درگیر کننده، سرگرم کننده و روشن گر در قالب های متن، تصویر، ویدئو و صدا. MeetTheBossTV (توئیتر)
 2. محتوا اطلاعات با کیفیت بالا و مفید می باشد که یک داستان را بصورت مناسب با هدف درگیر کردن احساسات و فکر ارائه می کند. محتوا می تواند به قالب های مختلفی بیان شود از جمله متن، تصویر، ویدئو، صدا و یا ارائه حضوری. در کاربرد های تجاری و بازاریابی، محتوا بایستی شامل برند سازمان مربوطه باشد، بدون وجود هیچ علامتی از تبلیغ مستقیم و همچنین از یکcall-to-action  استفاده کند تا قابل رهگیری و نظارت باشد. Heidi Cohen (گوگل پلاس)
 3. محتوا در هرقالب ممکن( صدا، متن، ویدئو) ظاهر می شود و ما را مطلع، سرگرم، روشن و آموزش می دهد. derekhalpern(توئیتر)
 4. محتوا دانش و یا سرگرمی مرتبط، قانع کننده، به موقع و ارزشمند می باشد.David Erickson (فیسبوک)
 5. محتوا همه آن چیزی است که شما تولید می کنید تا کاربران و یا مخاطبان شما از آن برای اهداف خود استفاده کنند. Evyenia Wilkins (گوگل پلاس)
 6. محتوا هرچیزی است که تولید و منتشر شده است چه بصورت تصادفی و چه با برنامه ریزی. محتوا را می توان برای تولید محتوای بیشتر و جدیدتر نیز مورد استفاده قرار داد. bigboxcar(توئیتر)
 7. محتوا آن چیزی است که اطلاعاتی را در اختیار بازدید کننده، خواننده و …قرار می دهد. محتوای خوب به مخاطب خود ارزش می رساندSarah Webster Worsham. (فیسبوک)
 8. عکس، ویدئو، بلاگ، اینفوگرافی، مصاحبه، مقاله، مونتاژ، سرمقاله، بررسی، خاطره، داستان، آهنگ، چگونه ها، لیست ها، نکات و ترفندها. MjGlobalCom(توئیتر)
 9. اگر بخواهم بطور ساده بگویم: اطلاعات. خوب یا بد Todd Greene (گوگل پلاس)
 10. نسخه ای از نظرات اصلی و نظرات متاثر به همراه یک پیام متمرکز و صدایی شخصی سازی شده Nicoleespears (توئیتر)
 11. محتوا هر نوع ارتباط معتبر بین صاحب یک تجارت و مخاطبان آن می باشد که بدنبال حل یک مشکل یا کمک به مخاطب خود می باشد. Brettasnyder (توئیتر)
 12. محتوا هرچیزی است که به زندگی خواننده آن محتوا ارزش اضافه می کند. این ارزش می تواند بوسیله شاد کردن، هوشمندتر کردن، راهنمایی برای انجام بهتر شغل خود، ترغیب آنها برای انتشار یک ویدئو، ترغیب برای کمک به خیریه باشد. Avinash Kaushik  (گوگل پلاس)
 13. محتوا هر اطلاعات یا دانسته ای است که میان مشتریان شما اعتماد و اعتبار ایجاد نماید. Kathryn Aragon  (گوگل پلاس)
 14. محتوا را می توان هر ارتباطی در رسانه ها که با هدف خاصی صورت می پذیرد نامید که می تواند تاثیرگذار، آموزشی، آگاه کننده، هشداردهنده و … باشد. Joan Damico  (گوگل پلاس)
 15. اطلاعاتی که آگاه کننده، درگیر کننده و سرگرم کننده باشد. Joe Pulizzi  (گوگل پلاس)
 16. اطلاعات مرتبط به هم می باشد که می تواند بصورت نوشتاری، تصویری و صوتی باشد که افراد بتوانند در آن ها به جستجو، تشریح و کسب تجربه بپردازند. connell_vs_life (توئیتر)
 17. سوال خیلی گسترده ای می باشد. می تواند هرزه باشد، می تواند نکات تکنیکی نوشته شده پشت یک دستگاه الکتریکی باشد، می تواند یک تبلیغ باشد و … . در بازاریابی، چیزی که هست اینه که: هرچیزی که به طرفداری و حمایت از برند بپردازد و کاربران یا مشتریان را به مسیر مناسب هدایت می کند. Dan Bischoff  (گوگل پلاس)
 18. محتوا: واحدهای تصویری و صوتی که بدنبال تشریح داستان ها و پرسیدن سوالات و یا دربرداشتن نتیجه، عکس العمل هایی از طریق کاربران خود دریافت می کند. Brianhalligan (توئیتر)
 19. به سادگی می توانم بگویم: پاسخ به سوالات مشتریان Barry Feldman  (گوگل پلاس)
 20. محتوا هرچیزی است که تولید شده تا درگیرکننده، هوشمند، دارای نکات مفید و زیبا باشد و اصولا به دست مخاطب مخصوص خود برسد. Andrew Johnson  (گوگل پلاس)
 21. بطور خلاصه بگویم که “محتوا” = اطلاعات است که در شکل های متنوعی ظاهر می شود. Matthew T. Grant  (گوگل پلاس)
حتماً بخوانید  روش‌های یافتن ایده نو در تولید محتوا

بطور واضح، محتوا یک جزء ضروری لازم بین یک تجارت و مشتریان آن تجارت به حساب می آید. اینکه ما چه برندهایی رو انتخاب و استفاده می کنیم همگی بخاطر محتواهای موجود درباره اون برندها و اطلاعاتی که از اون ها بدست آورده ایم است. محتوا کاربران رو به سمت کسب اطلاعات از تجربیات دیگر کاربران سوق می دهد.

شما “محتوا” رو چگونه تعریف می کنید؟

ما به یک تعریف از محتوا اکتفا نکردیم تا جامعیت تعریف محتوا را خدشه دار نکرده باشیم، حال که ۲۱ تعریف از محتوا را مطالعه کرده اید بار دیگر سعی کنید با توجه به نکات برجسته تعاریف فوق به این سوال پاسخ دهید که شما محتوا را چگونه تعریف می کنید؟

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of

پیشنهاد ویژه

اگر به این موضوع علاقمند هستید کافیست کلیک کنید تا مقالات مرتبط را برای شما ایمیل کنیم!

پیشنهاد شگفت‌انگیز

رویدادهای پیش‌رو

کارگاه VIP کیمیا لندینگ

مطلع شوید!

عضو شوید تا مقالات مرتبط را بمحض انتشار در ایمیل خود دریافت کنید!

آموزش و مشاوره بازاریابی اینترنتی پرویز شمس PARVIZSHAMS.COM

هدیه رایگان

لینک دانلود به آدرس ایمیل یا شماره موبایلی که وارد می‌نمایید ارسال خواهد شد!