هیچ محصولی در سبد خرید نیست.
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

محتوا پادشاه است

محتوا پادشاه است عنوان یادداشتی است که بیل گیتس در سال ۱۹۹۶ در وبلاگ نوشته‌های شخصی‌اش در مایکروسافت نوشت.

 همان‌طور که در برخی مباحث دیگر نیز مشاهده‌شده، پیشگامان تکنولوژی پیش‌بینی‌هایی از آینده داشته‌اند که محقق شده‌اند. یکی از این موارد اشاره به اهمیت محتوا توسط بیل گیتس ، درزمانی است که شاید هیچ‌کس به محتوا اهمیت نمی‌داد.

  شمارا به خواندن این یادداشت دعوت می‌کنم. توجه داشته باشید که این یادداشت در ماه ژانویه سال ۱۹۹۶ سال معادل با دی‌ماه ۱۳۷۴ هجری شمسی نوشته‌شده و می‌توان وسعت دید بیل گیتس را در آن مشاهده نمود:

 “محتوا جایی است که من انتظار دارم درآمد زیادی از آن حاصل شود ، دقیقاً مانند تلویزیون.

 انقلاب تلویزیون که نیم‌قرن پیش رخ داد ، موجب به وجود آمدن صنایع بسیاری شامل تولید تلویزیون شد. ولی کسانی در بلندمدت برنده اصلی هستند که از رسانه برای انتقال اطلاعات و سرگرمی استفاده می‌کنند.

 وقتی‌که کار به شبکه‌های تعاملی مانند اینترنت می‌رسد ، معنای محتوا بسیار وسیع‌تر می‌شود. به‌عنوان‌مثال نرم‌افزارهای کامپیوتری نوعی از محتوا هستند ، محتوایی بسیار مهم و تا الآن نیز برای مایکروسافت مهم‌ترین بوده است.

 فرصت‌های وسیعی برای شرکت‌ها وجود دارد که شامل تهیه اطلاعات و سرگرمی است. هیچ شرکتی آن‌قدر کوچک نیست که نتواند مشارکت کند.

 یکی از جذابیت‌های اینترنت این است که هرکس با یک کامپیوتر و یک مودم می‌تواند آنچه را تولید کرده منتشر نماید. به معنای دیگر ، اینترنت مانند یک دستگاه کپی چند رسانه ایست ، که اجازه می‌دهد محتوا با هزینه کمی ، مستقل از اندازه مخاطب تکثیر شود.

 اینترنت همچنین امکان انتشار اطلاعات به‌صورت جهانی را تقریباً بدون هزینه‌های جانبی برای ناشر فراهم می‌سازد. فرصت‌های بسیار عالی به وجود آمده و بسیاری از شرکت‌ها برنامه‌هایی برای تولید محتوا برای اینترنت دارند.

به‌عنوان‌مثال شبکه تلویزیونی NBC و مایکروسافت ، اخیراً برای ورود به اخبار تعاملی توافق کردند. شرکت‌های ما به‌طور مشترک یک شبکه تلویزیونی کابلی ، MSNBC  و یک سرویس خبری تعاملی بر بستر اینترنت خواهند داشت.

حتماً بخوانید  محتوا چیست؟

 من از جوامع انتظار دارم که این رقابت شدید را ببینید ، شکست‌ها  و موفقیت‌ها در همه زمینه‌های محتواهای محبوب ، نه‌فقط نرم‌افزار و اخبار ، بلکه بازی‌ها ، سرگرمی ، برنامه‌نویسی ورزشی ، دایرکتوری‌ها ، تبلیغات طبقه‌بندی‌شده و جوامع آنلاین که به علایق اصلی تبدیل‌شده است.

 مجلات چاپی خوانندگانی دارند که علایقشان را به اشتراک می‌گذارند. تصور اینکه به این جوامع نسخه‌های الکترونیکی ارائه شود بسیار ساده است.

 ولی برای موفقیت آنلاین ، یک مجله نمی‌تواند صرفاً همان مطالب چاپی را به‌صورت الکترونیکی منتشر کند. در مطالب چاپی به‌اندازه کافی عمق و تعامل وجود ندارد که بر موانع رسانه‌های آنلاین فائق آید.

 اگر انتظار داشته باشیم که مردم برای مطالعه از طریق صفحه‌نمایش،کامپیوترهایشان را روشن کنند ، باید به آن‌ها با اطلاعات کاملاً به‌روز پاداش داد. آن‌ها به صدا و در صورت امکان ویدئو نیاز دارند. آن‌ها باید فرصت تعامل شخصی بسیار فراتر از نوشتن نامه به نویسنده داشته باشند.

 سؤالی که بسیاری از ذهن‌ها را به خود مشغول کرده این است که هرچند وقت یک‌بار شرکتی که به قشر خاصی خدمات چاپی ارائه می‌کند ، می‌تواند در خدمات آنلاین نیز موفق باشد. حتی این سؤال پیش می‌آید که مجلات چاپی در آینده نه‌چندان دور چطور می‌توانند در اینترنت حضورداشته باشند.

 به‌عنوان‌مثال در حال حاضر اینترنت تغییرات اساسی در تبادل اطلاعات علمی داده است. ژورنال‌های علمی چاپی ، به سمت تعداد کمتر و قیمت بالاتر پیش می‌روند. کتابخانه‌های دانشگاه‌ها بخش بزرگی از بازار هستند. این روش ناخوشایند ، کند و پرهزینه‌ای برای انتشار اطلاعات برای قشر خاصی بوده ولی هنوز جایگزینی برای آن وجود ندارد.[۱]

حتماً بخوانید  نقشه راه (تدوین استراتژی بازاریابی محتوا)

 در حال حاضر بعضی از محققان از اینترنت برای انتشاریافته‌هایشان استفاده می‌کنند. این تلاش‌ها آینده ژورنال‌های چاپی را به چالش می‌کشد.

در طول زمان ، وسعت اطلاعات در اینترنت عظیم خواهد بود که آن را بسیار جالب‌توجه خواهد کرد. اگرچه این جو امروزه محدود به آمریکا است ، من انتظار دارم که با کاهش هزینه ارتباطات، این جو به‌سرعت تمام دنیا را درنوردد و حجم عظیمی از محتوای بومی در کشورهای مختلف به وجود آید.[۲]

 برای اینکه اینترنت رشد کند ، باید به تولیدکنندگان محتوا حقوق پرداخت کرد. چشم‌انداز بلندمدت بسیار خوب است ولی من پیش‌بینی می‌کنم که در کوتاه‌مدت شرکت‌های محتوا محور تقلای بسیار زیادی برای درآمد از طریق تبلیغات یا اشتراک‌ها کنند و بسیار ناامید شوند. در حال حاضر این شرایط وجود ندارد ولی زمان زیادی طول نخواهد کشید.

حداقل تا الآن بیشترین پولی که از کار بروی انتشار محتوای تعاملی به‌دست‌آمده کمی بیشتر از عاشقی یا تلاش برای بازاریابی کالاهای امروزی به دنیای غیر الکترونیک است ، بااین‌حال این تلاش‌ها بر اساس باور به این است که در طولانی‌مدت به‌هرحال روش‌های درآمدزایی از آن‌ها کشف خواهد شد.

در درازمدت ، تبلیغات امیدوارکننده خواهد بود. یک مزیت تبلیغات تعاملی آن است که پیام اولیه تنها نیاز به متوجه ساختن دارد بجای آنکه اطلاعات زیادی را انتقال دهد. یک کاربر می‌تواند روی آگهی کلیک کرده و اطلاعات بیشتر را به دست آورد و آگهی‌دهنده نیز می‌تواند کسانی که تحت تأثیر قرارگرفته‌اند را اندازه‌گیری نماید.

ولی امروزه میزان درآمد از تبلیغات و اشتراک‌ها نزدیک به صفر است ، شاید ۲۰ یا ۳۰ میلیون دلار درمجموع. معمولاً تبلیغ‌کننده‌ها به رسانه‌های جدید بی‌میل هستند ، و اینترنت رسانه‌ای کاملاً جدید و متفاوت است.

بخشی از بی‌میلی آگهی‌دهنده‌ها قابل توجیه است ، به این دلیل که کاربران اینترنت نسبت به تبلیغات در اینترنت هیجان ندارند. یک دلیل آن این است که آگهی‌دهنده‌ها از تصاویر بزرگ و حجیم استفاده می‌کنند که زمان زیادی برای دانلود آن از طریق اینترنت Dial-Up طول می‌کشد. یک آگهی در مجله نیز فضای زیادی اشغال می‌کند ولی خواننده یک صفحه چاپی را به‌سرعت ورق می‌زند.

حتماً بخوانید  آموزش گوگل کیپ

هرچقدر سرعت اینترنت افزایش یابد ، سختی تحمل زمان برای دانلود یک تبلیغ کاهش‌یافته و کم‌کم از بین خواهد رفت. ولی چند سالی طول می‌کشد.

بعضی از شرکت‌های محتوا در حال تجربه اشتراک گرفتن هستند ، برخی اوقات از طریق گول زدن با محتوای رایگان، این مکارانه است ، اگرچه به‌محض اینکه خدمات را پولی اعلام کرد ، تعداد بازدیدکنندگان سایت کاهش می‌یابد. که درنتیجه کاهش ارزش آن برای آگهی‌دهنده‌ها را به همراه خواهد داشت.

یک دلیل عمده که پرداخت برای محتوا در حال حاضر عملی نیست ، این است که هنوز دریافت هزینه کم توجیه ندارد. هزینه و زحمتی که در حال حاضر تراکنش‌های الکترونیکی دارند ، دریافت هزینه‌ای کمتر از میزان مشخصی برای اشتراک‌ها عملاً آن‌ها را غیرقابل‌توجیه نموده است.

ولی در عرض یک سال ، مکانیسم‌ها به‌طوری تغییر خواهند کرد که به تولیدکنندگان محتوا امکان دریافت تنها چند سنت برای اطلاعات را می‌دهد. اگر تصمیم به بازدید از صفحه‌ای بگیرید که تنها ۵ سنت هزینه در بر خواهد داشت ، نیاز به نوشتن چک یا دریافت صورت‌حساب در ایمیل خود نخواهید داشت. تنها بر روی آنچه می‌خواهید کلیک می‌کنید و می‌دانید برای تمام آن تنها ۵ سنت پرداخت کرده‌اید.

این تکنولوژی به ناشران این آزادی را می‌دهد که مقدار ناچیزی شارژ از مخاطبان طلب کنند ، به این امید که مخاطبان بیشتری را جذب کنند.

آن‌هایی که موفق می‌شوند ، اینترنت را به سمت بازاری از ایده‌ها ، تجربیات و محصولات حرکت خواهند داد – بازار محتوا.”


[۱] البته هم اکنون اغلب ژورنال های علمی و دانشگاهی هم از طریق اینترنت منتشر می‌شوند، باید توجه داشت که این مقاله سال ۱۳۷۴ منتشر شده

[۲] متاسفانه آنچه هنوز در ایران شاهد آن هستیم ، در اغلب موارد ترجمه‌های بی سروته از مقالات خارجی است. آرزو و آرمان ما نیز این است که تولید محتوای بومی از طریق شما خوانندگان عزیز محقق شود و تلاش ما در این راستاست.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of

پیشنهاد ویژه

اگر به این موضوع علاقمند هستید کافیست کلیک کنید تا مقالات مرتبط را برای شما ایمیل کنیم!

پیشنهاد شگفت‌انگیز

رویدادهای پیش‌رو

کارگاه VIP کیمیا لندینگ

مطلع شوید!

عضو شوید تا مقالات مرتبط را بمحض انتشار در ایمیل خود دریافت کنید!

آموزش و مشاوره بازاریابی اینترنتی پرویز شمس PARVIZSHAMS.COM

هدیه رایگان

لینک دانلود به آدرس ایمیل یا شماره موبایلی که وارد می‌نمایید ارسال خواهد شد!