هیچ محصولی در سبد خرید نیست.
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

قیف بازاریابی محتوا !

الگوی کاربردی تولید محتوای باکیفیت

چگونه می‌توانیم تولید محتوا برای سایت را به بهترین نحو ممکن انجام دهیم؟ طوری که هم هزینه‌ی تولید محتوا تا حد امکان زیاد نباشد و هم نتیجه‌ی قابل‌قبولی از تولید محتوا برای سایت خود و یا هر رسانه‌ی دیگری، بگیریم.

در مقاله‌ی قبلی، (از این سلسله مقالات) با نام تدوین استراتژی بازاریابی محتوا با تعاریف بازاریابی محتوا، استراتژی محتوا و استراتژی بازاریابی محتوا، تفاوت آن‌ها با یکدیگر و مراحل استراتژی بازاریابی محتوا به‌عنوان نقشه‌ی راه آشنا شدیم. اکنون زمان آن فرارسیده که به فراگیری تولید محتوا برای سایت خود بپردازیم. این امر را در دو قسمت مجزا از این سلسله مقالات؛ با بررسی «قیف محتوا» و چگونگی ایده یابی و ایجاد محتوا انجام خواهیم داد.

الگوی قیف محتوا در تولید محتوا چیست؟!

این تصور که هرکسی که تعریف یا توصیف محصولات یا خدمات شما را در یکی از انواع محتواهای متنی- ویدیویی- صوتی یا گرافیکی مشاهده کند؛ مشتریِ خدمات یا محصولات شما خواهد شد، تفکر صحیحی نیست.

اگر شما تعریف و شناخت دقیقی از مشتریان بالقوه، یعنی آنان که احتمال دارد از طریق آشنایی با محتوای تولیدی شما؛ محصولاتتان را بخرند و مشتریان بالفعل، یعنی آنان که محصولات شما را خریده‌اند؛ نداشته باشید؛ قدم اول در تولید محتوا برای وب‌سایت خود را اشتباه بر خواهید داشت.

پس، در پاسخ به سؤال الگوی قیف محتوا در تولید محتوا چیست؟ باید گفت که در ابتدا طیف وسیعی از مخاطبان می‌توانند طرف خطاب محتوای تولیدشده توسط شما قرار گیرند. این قسمت، بخشی است که ما آن را قسمت آغازین و سرِ قیف محتوا می‌خوانیم اما موضوع مهم در امر بازاریابی و ازجمله بازاریابی محتوا این است که این قیف؛ رفته‌رفته تنگ‌تر می‌شود؛ یعنی از همه‌ی آنانی که محتوای شما را می‌خوانند یا می‌بینند قسمتی از افراد، اصلاً نیازی به خدمات یا محصولات شما احساس نمی‌کنند.

در مرحله‌ی دوم، گروهی از افراد هستند که با توجه به محتوایی که برای معرفی یا تبلیغ تهیه کرده‌اید؛ به استفاده از محصولات شما علاقه‌مند می‌شوند. این قسمت، درواقع، قسمت میانی و وسط قیف محتوا محسوب می‌شود. در مرحله‌ی پایانی افرادی هستند که تصمیم قطعی به استفاده از محصولات یا خدمات شما می‌گیرند که این بخش، قسمت انتهایی و تنگ‌ترین قسمت قیف محتوا محسوب می‌شود. حفظ و نگهداری مشتریانِ این قسمت نیز خود بخشی جداگانه به نامِ بخش فراتر از قیف محتوا نامیده می شود.

مرحله‌ی معرفی و کشف کسب‌وکار شما از طرف مشتری یا ورودیِ قیف محتوا

این مرحله در حقیقت همان قسمت اول و سرِ قیف محتوا محسوب می‌شود؛ یعنی حالتی که بخش بسیار وسیعی از مردم از طریق محتوای تولیدشده، با محصولات یا خدمات شما مواجه می‌شوند. در هر کسب‌وکاری که باشید؛ هدف شما از تولید محتوا در مرحله‌ی آغازین باید آگاه شدن تمام مخاطبان از نام تجاری و نوع فعالیت شما و تبدیل کردن آنان از مخاطبان عادی به خریدارانِ بالقوه‌ی محصولات یا خدماتتان باشد. اما این کار نه ناگهانی بلکه باید به‌تدریج و باظرافت انجام شود. در مرحله‌ی اول، تاکتیک شما برای رسیدن به این هدف باید تولید محتوا با مضمون‌های آموزشی باشد.

در ابتدا باید محتواهایی تولید کنید که نام کسب‌وکار شما تا حد امکان در نزد کاربران، ایجاد کنجکاوی و علاقه کند تا از این طریق بتوانند نام تجاری شما را به خاطر بسپارند. در ضمن، منظور از محتواهایی با مضمون آموزشی؛ الزاماً تدریس موضوعی خاص نیست. بلکه منظور، تولید محتوایی است که درزمینه‌ی محصولات یا خدمات مرتبط با کسب‌وکار شما؛ اطلاعات کاربران و مشتریان را به‌گونه‌ای کاربردی بالا ببرد.

حتماً بخوانید  آیا بازاریابی محتوایی به درد کسب‌وکار من می‌خورد؟

 شما نباید در محتوای تولیدشده در این مرحله تلاش داشته باشید که حتماً چند نفر یا چند شرکت محدود را تبدیل به مشتری خود کنید؛ بلکه باید ابتدا اطلاعات مفید و به‌دردبخوری را به مخاطبانتان ارائه کنید. هدف از این کار این است که معلومات مخاطبانتان را به حدی بالا ببرید که در مرحله‌ی بعدی قادر باشند تشخیص دهند که محصولات یا خدمات پیشنهادی شما برای آن‌ها واقعاً مفید است؛ در این حالت است که به‌راحتی از شما خرید خواهند کرد.

حالا که جهت‌گیری و نوع مضمون موردنیاز و صحیح در مرحله‌ی اولِ الگوی قیف محتوا را دانستیم؛ این سؤال پیش می‌آید که در این مرحله برای تولید محتوا برای سایت و یا هر رسانه‌ی دیگری؛ بهتر است از کدام‌یک از قالب‌های محتوایی استفاده کنیم؟ پاسخ عبارت است از:

وبلاگ: در وبلاگ نویسیِ مربوط به این مرحله؛ مطالبی را در حوزه‌ی کسب‌وکار خود انتخاب کنید که اطلاعات مخاطب را بالا برده و حتماً برای او در زندگی روزمره مفید باشد. لازم است که در مورد فنون وبلاگ نویسی به‌طور جداگانه تحقیق و تمرین کنید و یا تهیه‌ی متن‌هایی با شرایط یادشده را برون‌سپاری کرده و به فریلنسرها بسپارید. فریلنسرها اشخاصی هستند که اغلب در یک یا چند رشته دارای تخصص بوده و به‌صورت پروژه‌ای؛ سفارش‌های کار را قبول کرده و برای خودشان کار می‌کنند. فریلنسینگ نیز عبارت از یک حرفه‌ی تمام‌وقت یا نیمه‌وقت است که می‌توان آن را در منزل و یا به‌صورت آنلاین و به طریق دورکاری انجام داد.

 1. وبینار: طبق همان رویکردی که توضیح دادیم، وبینارهای رایگانی ترتیب دهید. لازم است مطمئن شوید که در پایان وبینار، شرکت‌کنندگان، در وبینار ِشما، مطالبی خواهند آموخت که به انتخاب محصول یا خدمات بهتر آن‌ها درزمینه‌ی کاری شما و حوزه‌های مرتبط با آن کمک خواهد کرد.

استفاده از اَبر محتوا (Big Content) منظور از اَبر محتواها، مواردی مانند بازی‌ها- نرم‌افزارهایی که محتواهایی را در خود داشته باشند. و نیز محتواهایی هستند که دارای وجه تمایز با آثار عادی درزمینه‌ی خود هستند. یکی از مشخص‌ترین خصوصیات اَبر محتوا ترکیب کردن چندین نوع از قالب‌های بیان محتوا باهم است. مانند استفاده از متن- اینفوگرافی- تصویر، ویدئو یا پادکست صوتی در یک محتوا.

محتواهای طولانی به‌تنهایی نمی‌توانند الزاماً اَبر محتوا محسوب شوند؛ ولی تعدادی از اَبر محتواها نیز متن‌هایی طولانی هستند و این طولانی بودن اغلب ناشی از به‌کارگیری چندین نوع قالب بیان محتوا به‌صورت یکجا در یک محتوای واحد است. اَبر محتوا محتوایی است که در آن حجم عظیمی از تلاش و بررسی در مورد یک موضوع نهفته است. مثلاً شاید شما یک صفحه چک‌لیست از نرخ حق بیمه و پوشش‌های بیمه‌ایِ تمامی شرکت‌های بیمه‌ی کشور را در مورد یک یا چند نوع بیمه‌نامه استخراج و جمع‌بندی کنید. در نگاه اول، این محتوا فقط یک صفحه است ولی برای تهیه‌ی آن شاید ده‌ها ساعت وقت صرف بررسی ده‌ها شرکت بیمه و استخراج اطلاعاتشان شده باشد. در یک مثالِ نه‌چندان دقیق ولی ساده می‌توان گفت که محتوا، دادن یک ماهی به مخاطب است ولی اَبر محتوا یاددادن ماهیگیری به اوست. اصطلاح اَبر محتوا بیش‌تر نوعی خصوصیت است و نه یک تعریف خشک و انعطاف‌ناپذیر
متن‌های جامع راهنما
مانند دفترچه‌ی راهنما

 • خبرنامه‌های ایمیل
حتماً بخوانید  آموزش گوگل کیپ

برای مشخص‌تر شدن نوع مطالب مناسب برای قسمت وسیع قیف محتوا، یعنی مرحله‌ی کشف و یابش، مثالی می‌زنیم:

فرض کنید شما تولیدکننده‌ی یک نوع شکلات کاکائویی هستید. در ابتدا لازم است محتواهایی در یک یا هر پنج قالب توضیح داده‌شده در فوق (بنا بر امکانات و میزان هزینه تولید محتوا که در نظر گرفته‌اید) تولید کنید و با روشی جذاب؛ چگونگی تهیه‌ی کاکائو از درخت مخصوص آن و نحوه‌ی فرآوری و تبدیل‌شدنش به شکلات کاکائویی را به مخاطبانتان توضیح دهد. در این حالت، مخاطب شما پس از خواندن، شنیدن یا دیدن چنین محتوایی، احساس خواهد کرد که نسبت به بقیه‌ی افراد عادی اجتماع، در این مورد، تخصص دارد و همین بالا بردن سطح اطلاعات او در مراحل بعدی کمک خواهد کرد که محصول شما را کاملاً درک کرده و در صورت دارا بودن کیفیت لازم؛ آن را به‌راحتی خریداری کند.

مرحله‌ی خرید مستقیم مشتری، قسمت میانی قیف محتوا

در مرحله‌ی میانی قیف محتوا، هدف شما باید فروش مستقیم به مشتریان باشد. تاکتیکی که باید در ضمن تولید محتوا برای فروش مستقیم در این مرحله به کار بگیرید؛ یافتن راه‌حل‌هایی برای چالش‌های پیش رو در مورد خدمات یا محصولات شما است.

 عمده‌ترین کار شما در این مرحله باید، هم ارائه‌ی اطلاعات آموزشی و هم ارائه‌ی اطلاعاتی در مورد محصولات یا خدمات خودتان باشد. لازم است در محتوای تولیدشده در این مرحله به این نکته بیندیشید که چگونه می‌توانید به مخاطبان خود کمک کنید؛ نه این‌که چطور محصولتان را بفروشید، این دو نگرش باهم فرق دارند و باید متوجه این نکته‌ی ظریف باشید.

 مشتری به‌سادگی از محتوای شما احساس خواهد کرد که آیا شما می‌خواهید به خاطر کمک به او محصولتان را بفروشید یا فقط می‌خواهید فروش داشته باشید. هم‌چنین لازم است که محتوای شما در هر قالبی که تهیه شده باشد؛ مخاطب بتواند به‌سادگی همه‌ی آن‌ها را ببیند و درک کند. در این مرحله می‌توانید موارد زیر را انجام داده و از قالب‌های نام برده شده در زیر برای ارائه‌ی محتوای موردنیاز خود استفاده کنید:

 1. مطالعات موردی؛ یعنی این‌که تحلیلی مشخص ا ز شرایط مشتریان و شرایط محصول یا خدمت خود به عمل‌آورید. به‌خوبی نیازهای مشتری و نقاط ضعف و قوت محصول یا خدمت خود را بدانید. این بخش در حقیقت پیش‌درآمدی است برای تولید محتوای مناسب در مورد محصولات یا خدمات شما.
 2. تهیه‌ی محتوایی که کارکرد و خصوصیات محصولات یا خدمات شما را به‌خوبی بیان کند. دراین‌باره از مواردی که در زیر توضیح داده می‌شوند بیش‌تر استفاده کنید.
 3. استفاده از ویدئو کلیپ‌ها با گرایش بیان کامل و شفاف کارکرد و خصوصیات محصولات شما. در این مرحله به این خاطر بر روی ویدئو کلیپ تأکید شده که قدرت بیان ویدئو در مورد نحوه‌ی استفاده از یک محصول یا خدمت، نسبت به روش توضیح از طریق متن بسیار شفاف‌تر و تأثیرگذارتر است.
 4. تولید محتوای مبتنی بر توضیح محصول از طریق فرم‌های اطلاعاتیِ مرتبط با محصول یا خدمتی که ارائه می‌کنید.

به‌عنوان‌مثال، اگر شما یک مؤسسه‌ی آموزشی بازاریابی محتوا هستید می‌توانید جهت توضیح محصول یا به عبارت صحیح‌تر آن توضیح خدمات خود؛ جدول‌هایی تهیه کنید و هر بخش از کلاس‌های آموزشی خود را در بخش‌های مختلف آن جدول توضیح دهید.***

حتماً بخوانید  محتوا پادشاه است

در تهیه‌ی محتوا در تمامی این قالب‌ها؛ روش مؤثر عبارت است از پیدا کردن جوابی برای سؤال و یا مشکلات مشتریان توسط محصولات یا خدماتتان و بازهم نباید در لحن و بیان محتوایتان فقط برای فروش محصول تقلا کنید.

یکی دیگر از مواردی که با ناحیه‌ی میانی قیف محتوا مرتبط است؛ مسئله‌ی سئوی محتوا و به دست آوردن رتبه‌ی بالا در موتورهای جستجوگر و ازجمله گوگل، برای بهتر دیده شدن در گستره‌ی اینترنت است. بحث سئو، بحث مفصل و جداگانه‌ای است که به کلیات آن در قسمت‌های بعدی این سلسله مقالات؛ (بخش سنجش و سبقت از رقبا) خواهیم پرداخت.

مرحله‌ی تعامل و پاداش دهی به مشتریان، قسمت انتهایی قیف محتوا

در مرحله‌ی انتهایی قیف محتوا، هدف شما باید حفظ تعامل و دادوستد با مشتریانتان باشد. تاکتیک رسیدن به این هدف ایجاد پیشنهادهای محتواییِ شگفت‌انگیز و بی‌همتا در مورد فروش محصولات یا خدماتتان در هنگام تولید محتوا است. مانند پاداش‌ها و تخفیف‌های متنوع. متن یا محتوای بصری یا شنیداری که برای بیان این پاداش‌ها یا تخفیف‌ها اندیشیده می‌شود؛ رابطه‌ی این مورد، با تولید محتوا است.

 آخرین مرحله از قیف محتوا جایی است که بازدیدکنندگان وب‌سایت شما برای تبدیل‌شدن به مشتریان دائمی شما آماده‌شده‌اند. هم‌چنین برای افرادی که مدت‌هاست مشتری شما هستند؛ باید محتواهایی با این مضمون تولید کنید که آن‌ها را قانع کند که شما همچنان لایق این هستید که انتخاب اول آنان باشید. به این منظور می‌توانید محتواهایی در قالب‌های زیر تهیه یا جمع‌آوری کنید:

 1. رضایت‌نامه‌ی مشتریان یا توصیه‌نامه‌های مشتریانتان؛ مبنی بر تجربه‌ی مثبت آن‌ها در مورداستفاده از محصولات یا خدمات شما
 2. کامنت‌ها و نظرهای مثبت مشتریان
 3. بیان شفاف و قابل‌فهم در مورد سیستم فروش (علاوه بر این‌که خود سیستم فروشتان باید آسان و شفاف باشد، که بحث جداگانه‌ای است). به‌عنوان‌مثال، بهترین نمونه‌ی جهانی برای این مورد، فروشگاه اینترنتی «آمازون» است. سیستم فروش «آمازون» هم در عمل، ساده و شفاف است و هم در بیان آن به مشتریان، اصل سادگی و شفافیت رعایت شده است.

هم‌چنین در این مرحله دست به تهیه‌ی محتواهایی بر مبنای مقایسه بزنید. مثلاً می‌توانید محتوایی تهیه کنید که شامل جدولی باشد که محصول شما را با محصولات مشابهِ سایر شرکت‌ها مقایسه کند و مواردی از این قبیل.

مرحله‌ی فراتر از قیف محتوا

در مرحله‌ای که آن را مرحله‌ی فراتر از قیف محتوا می‌نامیم؛ هدف شما از تولید محتوا باید حفظ مشتریان موجود و دفاع از دستاوردهای به‌دست‌آمده‌ی قبلی‌تان باشد. تاکتیک شما در این مرحله باید بر اساس راهنمایی و پشتیبانی مشتریان استوار باشد و لازم است تمامی فعالیت‌های تولید محتوایتان؛ این منظور را به‌خوبی بیان کند؛ چراکه بخشی از رَوند بازاریابی محتوا بر اساس حفظ مشتریان، استوار است.

 یکی از روش‌های عملی برای این کار، ایجاد نوعی مدل اشتراک برای مشتریانتان است که باعث سازمان‌دهی به مشتریان و تکرار فروش و اطلاع از لغو اشتراک هریک از آن‌ها خواهد شد. برای تولید محتواهایی در مورد مرحله‌ی فراتر از قیف محتوا؛ می‌توانید از قالب‌هایی مانند قالب‌های زیر استفاده کنید:

 1. ایجاد بخش پشتیبانی و محتوای مربوط به آن و نیز راهنمایی مشتریان
 2. پیشنهادهای ویژه که توأم با مزایایی متنوع برای مشتریان قدیمی و جدید باشد
 3. محتوایی در مورد چگونگی انصراف از رابطه‌ی مشتری با شما
 4. متن ایمیل‌های پیگیری جریان خرید و تحویل کالا یا خدمات.

جمع‌بندی و توصیه‌ی مهم: در مورد الگوی قیف محتوا، شما باید در هر مرحله مطمئن شوید که دارید برای مرحله‌ای صحیح و در قالبی مناسب برای آن مرحله، محتوایی مفید تولید می‌کنید. در تمامی مراحل لازم است این نکته را به‌خوبی کشف و برای خودتان روشن کنید که می‌خواهید با چه کس یا کسانی صحبت کنید و ممکن است قبل از هر چیزی چه نکته‌ای را از آن‌ها بشنوید یا چه عکس‌العملی را از طرف مخاطبانتان مشاهده کنید.

در مقالات بعدی به چگونگی ایده یابی و روش تولید محتوا برای مراحلی که در این مقاله آموختید، خواهیم پرداخت.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of

پیشنهاد ویژه

اگر به این موضوع علاقمند هستید کافیست کلیک کنید تا مقالات مرتبط را برای شما ایمیل کنیم!

پیشنهاد شگفت‌انگیز

رویدادهای پیش‌رو

کارگاه VIP کیمیا لندینگ

مطلع شوید!

عضو شوید تا مقالات مرتبط را بمحض انتشار در ایمیل خود دریافت کنید!

آموزش و مشاوره بازاریابی اینترنتی پرویز شمس PARVIZSHAMS.COM

هدیه رایگان

لینک دانلود به آدرس ایمیل یا شماره موبایلی که وارد می‌نمایید ارسال خواهد شد!