هیچ محصولی در سبد خرید نیست.
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

روش‌های یافتن ایده نو در تولید محتوا

اگر یک ایده نو ایده‌ای درست و جذاب نباشد، محتوا محکوم به شکست خواهد بود و این موضوع، هدر رفتنِ زمان و منابع مالی شما را در پی خواهد داشت. بسته به میزان سرمایه‌گذاری شما بر روی آن ایده نو و محتوا، این ضرر و زیان حتی می‌تواند منجر به شکست کسب‌وکار شما شود.

همیشه به خاطر داشته باشید که هدف از ایده نو و ایجاد محتوا به وجود آوردن هیجان و آگاهی، جذب ترافیک ورودی به سایت و تبدیل مخاطبان به خریداران و حفظ وفاداری آن‌ها است.

روش‌های دستیابی به ایده نو و ایده محتوا:

گاهی تمرکز بر روی یک موضوع می‌تواند منجر به یافتن ایده محتوا و یا ایده نو شود. گاهی نیز رها کردن مسئله و آزاد گذاشتن ذهن است که می‌تواند منجر به ظهور ناگهانی یک  ایده محتوا شود. هیچ مدلِ از پیش تعیین‌شده‌ای برای یافتن ایده محتوا همیشه کارساز نیست؛ بنابراین باید سعی کنیم که از تعداد بیش‌تری از روش‌های یافتن ایده نو و ایده محتوا استفاده کنیم تا شانس یافتن ایده محتوای مطلوب را برای خود بالابرده باشیم. به این منظور از روش‌های زیر استفاده کنید:

 1. ایجاد ایده‌های تصادفی:

پرونده‌ها، یادداشت‌ها و منابع فیزیکی یا دیجیتالی را به‌طور اتفاقی ترکیب کرده و به ایده‌ها یا کلمات یا مفاهیم یا تصاویری که از آن‌ها حاصل می‌شود توجه کنید. مثلاً چند متن یا چند نام یا چند حرف را در کامپیوترتان و در رابطه با موضوع موردنظرتان مخلوط کنید. چند جمله را که در رابطه باکار شما هست به‌طور اتفاقی ترکیب کنید، نام فایل‌ها را ادغام کنید، پوشه‌های فیزیکی را در هم بریزید و به مفاهیم تصادفی که از این درهم‌ریختگی‌ها حاصل می‌شود برای گرفتن الهام و کشف ایده نو و ایده محتوا توجه کنید. در این روش، همه‌چیز به خلاقیت شما در ایجاد روش‌های تصادفی و نیز میزان شانس بستگی خواهد داشت.

 • انجام توفان فکری: اساس کار در انجام انفرادی یا گروهیِ توفان فکری آزاد گذاشتن ذهن برای رسیدن به پاسخ یا پاسخ‌های مناسب در مورد یک موضوع، سؤال یا مسئله است.

بحث توفان فکریبه‌صورت فردی یا گروهی؛ بحث بسیار مفصلی است که نمی‌توان همه‌ی ابعاد و روش‌های مختلف آن را در این مقاله گنجاند اما اصول اساسی آن ازاین‌قرار است:

آزاد گذاشتن کامل ذهن، نوشتن یا بیان کردن هر ایده‌ای که به ذهن فرد یا افراد می‌آید بدون هیچ‌گونه ترس از عدم امکان اجراشدن یا مسخره بودن ایده محتوا یا معقول نبودن ایده نو و هر مانع دیگری.

توجه داشته باشید که در هنگام انجام توفان فکری ِگروهی، اگر یک نفر از جمع، این مقررات را رعایت نکند به نتیجه‌ی مطلوب نخواهید رسید. هیچ‌کس نباید از گفتن ایده‌های خود بترسد یا خجالت بکشد یا فکر کند که ایده‌اش عملی یا منطقی نیست. هر چیزی که به فکر فرد یا افراد می‌رسد باید ثبت شود. در ابتدا هیچ ایده‌ای از طرف هیچ‌کس نباید تشویق شود یا موردانتقاد قرار بگیرد.

در روش توفان فکریِ گروهی، افراد در محیطی آرام و تا حد امکان دارای حالت دوستانه گرد می‌آیند. یک نفر به‌عنوان مسئول ثبت، برگه‌های کاغذ را بین آن‌ها توزیع می‌کند و همان شخص یا شخصی دیگر به‌عنوان گرداننده‌ی جلسه موضوع را مطرح می‌کند و با دادن زمان کافی از افراد می‌خواهد که هر جواب یا راه‌حلی را که به ذهنشان در مورد موضوع مطرح‌شده می‌رسد بنویسند. سپس افراد، ایده‌های خود را می‌خوانند و ثبت‌کننده آن‌ها را بر روی تابلو می‌نویسد؛ از ترکیب این ایده‌ها و گفتگو در مورد آن‌ها می‌توان به ایده‌هایی بکر و فوق‌العاده دست پیدا کرد.

حتماً بخوانید  محتوا پادشاه است

در توفان فکریِ انفرادی می‌توانید در محیطی آرام نشسته و افکاری را که در مورد مسئله‌ی موردنظر به ذهنتان می‌آید با رعایت شرایط گفته‌شده پشت سرهم بنویسید و سپس از طریق ترکیب، انتخاب و بسط دادن آن افکار؛ به پاسخی خلاقانه دست‌یابید.

تکنیک‌های توفان فکری متنوع است و لازم است در مورد آن بیش‌تر تحقیق کنید و بیاموزید. از جستجو در اینترنت و اساتید این فن کمک بگیرید.

بررسی محتوای رقیبان!

یکی دیگر از راه‌های یافتن ایده نو و ایده محتوا، بررسی کردن محتوای رقیبان شما است. موضوع‌های مطرح شده در این بخش ضمناً تا حدی با موضوع‌های مربوط به بخش «سبقت از رقبا» که در مقاله‌های بعدی به آن خواهیم پرداخت مرتبط است.

باید ابتدا توجه کنید که بسته به نوع کسب‌وکار شما به‌احتمال‌زیاد هر رقیبی ازنظر محتوایی می‌تواند وجود دوگانه‌ای داشته باشد که یکی عبارت از محتواهای فیزیکی مثل تابلوها و بروشورها است و دیگری محتوای دیجیتالی مانند محتوای وب‌سایت و وبلاگ. لازم است که محتواهای به‌کاررفته در هر دو عرصه را بررسی کنید.

منظور ما از این کار، کپی‌برداری یا تقلید از رقیبان نیست. شما می‌توانید از محتواهای موجود در دنیای واقعی و دنیای مجازی که توسط رقیبانتان تولید شده است؛ برای ایده نو و ایده محتوا الهام گرفته و به محتواهای بکرتری دست پیدا کنید، به این منظور از این روش‌ها استفاده کرده و پاسخ این سؤالات را بیابید:

۱.رَوند کار رقیبانتان در تولید محتوا بر چه اساسی استوار است؟  موضوع  و مفاهیم اصلی محتوای رقیبانتان را تشخیص دهید سپس هر ایده‌ی دیگری که در این رابطه به ذهنتان رسید را یادداشت کنید. در بین آن ایده‌ها و با ترکیب آنها به دنبال محتوای نو باشید.

۲.چه کلمات کلیدی در محتوای رقیبانتان بیش‌ترین ترافیک وب‌سایتشان را جذب می‌کند؟

راجع به کلمات کلیدی در مقالات مربوط به سنجش موفقیت و سبقت از رقیبان؛ بیش‌تر توضیح خواهیم داد. فقط همیشه متوجه باشید که لازم است از ابتدا برای ایده نو و ایده محتوا، کلمات کلیدی مناسب را تشخیص داده و بر اساس آن‌ها تولید محتوا کنید. به این منظور از ابزار «گوگل ترند» برای بررسی میزان ترافیک جستجوی آن کلمات و انتخاب بهترین آن‌ها ازنظر ترافیکِ رو به رشد؛ استفاده کنید.

 • علاقه‌مندان به رقبای شما از چه طیف و گروه اجتماعی هستند و در فضای مجازی چه چیزهایی را با رقیبانتان به اشتراک می‌گذارند؟

 در این زمینه علاوه بر بررسی عادی شواهد موجود در وب‌سایت رقیبان، می‌توانید مثلاً در مورد «توئیتر» از ابزار Followerwonk در مورد دنبال کنندگان رقبایتان اطلاعات مفیدی به دست آورید و خصوصیات آن‌ها را بیش‌تر بشناسید.

گاهی می‌توان از وب‌سایت‌هایی مانند buzzsumo.com برای دیدن محتواهای محبوب اجتماعی استفاده کرد. یکی دیگر از ابزارهایی که برای کسب اطلاعات در مورد تلاش‌های رقبای شما می‌تواند تا حدی به شما کمک کند سایت

حتماً بخوانید  آموزش گوگل کیپ
www.rivaliq.com است. به‌طورکلی لازم است که در وب فارسی و خارجی دنبال وب‌سایت‌هایی که محبوبیت زیادی دارند باشید و محتواهای آن‌ها را ازنظر بگذرانید و از طریق کشف رابطه‌های موضوعی و معنایی به ایده نو و ایده محتوا برسید.

مثال: اگر شما می‌بینید که دانشجویان زیادی رقیب شما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال می‌کنند، می‌توانید مثلاً محتوایی شامل مصاحبه در مورد یکی از موضوع‌های موردعلاقه‌ی دانشجویان که در حیطه‌ی کسب‌وکار شما نیز باشد ترتیب داده و در وب‌سایت خود درج کنید.

مثال دیگر: می‌توانید در «فیس‌بوک» به صفحات موردعلاقه‌ی افراد توجه کرده و از آن‌ها ایده نو و ایده محتوا استخراج‌کنید. مثلاً ممکن است متوجه شوید که علاقه‌مندان به یک ستاره‌ی ورزشی در ضمن، به مارک خاصی از لباس نیز علاقه‌مند هستند، کشف این رابطه برای کسی که در کار فروش لباس است می‌تواند ایده نو و ایده تولید محتوایی بکر و کاربرپسند باشد. یعنی ایجاد رابطه بین فردی که محبوب است با محصولِ یک کسب‌و‌کار.

 • رقیبانتان بیش‌تر در مورد کدام بِرندها یا مارک‌های خاص تولید محتوا می‌کنند؟

بررسی هوشمندانه‌ی این موضوع نیز می‌تواند به شما کمک کند که مشخص کنید که چه محتواهایی برای مخاطبان دارای اهمیت یا جذابیت بیش‌تری است تا سوژه‌هایی بکر برای تولید محتوا بیابید. در این مورد می‌توانید از ابزارهایی مانند Google Alerts نیز استفاده کنید.

 • رقیبانتان چه لینک‌هایی دارند. با بررسی لینک‌های رقبایتان و بررسی وب‌سایت‌های مرتبط امکان دارد انواعی دیگر از محتواهایی که می‌تواند مخاطبان را به‌طرف شما جذب کند بیابید.
 • سایر موارد مربوط به رقبا: نسبت به ایده‌هایی که رقیبانتان در متن‌های ایمیل، صفحات فرود و حتی توضیح محصول خود به کار می‌برند حساس باشید و آن‌ها را با هدفِ یافتن ایده‌هایی بکرتر موردبررسی قرار دهید.

 فراموش نکنید که هرگونه تقلید یا کپی‌برداری، شما را در پشت دیوارِ نام رقیبانتان محبوس خواهد کرد. باید ایده‌ها و محتواهای خود را داشته باشید.

استفاده از روش تفکر مماس (تفکر پیرامونی) برای یافتن محتوا و ایده نو

منظور از تفکر مماس یا تفکر پیرامونی، عبارت از بسط دادن موضوع و ترجیحاً کلمات کلیدی موردنظر، برای یافتن سوژه‌ها و کلمات کلیدی جدیدتر در آن حوزه (به‌منظور تولید محتوا) است. این روش، یک روشِ درعین‌حال جالب و سرگرم‌کننده نیز محسوب می‌شود. در مورد کاربردی بودن این شیوه شک نکنید. یک مثال ساده موضوع را روشن‌تر خواهد کرد:

فرض کنید که ما تولیدکننده‌ی وسایل حمام هستیم و می‌خواهیم برای وبلاگ خود در این زمینه مقاله‌های جالبی بنویسیم که جذاب و دارای ایده نو باشند.

ابتدا روی یک صفحه کاغذ کلمه‌ی کلیدی (حمام) را می‌نویسیم سپس با استفاده از روش تفکرِ مماس (تفکر پیرامونی)این کلمه را بسط داده و مثلاً چنین کلماتی را به دست می‌آوریم: وسایل حمام- تزئینات حمام- دوش حمام- وان حمام- فرهنگ حمام و…

حال می‌توان بین مثلاً دو اصطلاح (فرهنگ حمام) و (تزئینات حمام) رابطه‌ای برقرار کرده و محتوایی در قالب یک مقاله به نام (وسایل تزیینی حمام در فرهنگ‌های مختلف) بنویسیم!

در هنگام استفاده از این روش؛ نقش شانس را دست‌کم نگیرید. گاهی بعضی کلمات هدیه‌ی فرشتگان هستند که به ما الهام می‌شوند. گاهی ترکیب دو کلمه که در ظاهر بسیار نامربوط هستند نتیجه‌ی درخشانی را عاید شخص خواهد کرد و ایده نو را پدید خواهد آورد.

حتماً بخوانید  قیف بازاریابی محتوا !

کنترل میزان نو بودن محتوا

برخی شرکت‌ها یا کسب‌وکارها اساس محتوای خود را بر روی خبرهای جدید می‌گذارند تا محتوای آن‌ها همیشه تازه باشد. به‌طورکلی بهتر است که بین تکیه بر محتواهای خبری (در مورد کسب‌وکاری که دارید) و تولید محتواهایی با مضمون آگاهی بخشی؛ توازن برقرار کنید. به‌این‌ترتیب، در اغلب مواقع، محتوای وب‌سایت شما تا حد زیادی جدید به نظر خواهد رسید. به این منظور یک تقویم محتوا بنویسید و برحسب مواردی که با کسب‌وکار شما ارتباط دارد؛ دست به تولید محتوای جدید بزنید.

به این منظور، این موارد را در نظر بگیرید: اعیاد- جشنواره‌ها- تغییر فصول- مراسم اهدای جوایز در رشته‌های مختلف- نمایشگاه‌ها و…

توجه داشته باشی که منظور ما این نیست که فقط در چنین مواقعی تولید محتوا کنید، خیر. بلکه لازم است علاوه بر تولید محتوای روتینِ خود، برای مواردی که ذکر شد نیز محتواهایی جداگانه و جدید تولید کنید.

طرز تشخیص درست بودن ایده محتوا

 اکنون اگر به آموزش‌های قبلی عمل کرده باشید؛ در لپ‌تاپ یا دفترچه‌‌ی یادداشت شما  ایده‌های نو و یا مختلفی وجود دارند. حالا سؤال این است که بین چندین ایده محتوا و یا چندین ایده نو، چطور درست‌ترین ایده را تشخیص داده و آن را برای تولید محتوا انتخاب کنیم؟

به‌این‌ترتیب عمل کنید:

 • ابتدا هر چیزی که فکر شما را ناراحت می‌کند کنار بگذارید. راحت باشید.
 • هر ایده‌ای را که در معیارهای کسب‌وکار و حوزه‌ای که برای تولید محتوای موردنظر شما کاملاً نمی‌گنجد را کنار بگذارید. منظور این است که درزمینه‌ی محتوا هر ایده‌ی کم‌مصرف یا مشکل‌دار را حذف کنید. مثلاً محتواهایی که خیلی زمان می‌برند یا به هزینه‌ی زیادی نیاز دارند یا ایده‌هایی که در برخی موارد با معیارهای کسب‌وکار شما نامربوط هستند؛ همه را حذف کنید.
 • یک لیست جداگانه برای ایده‌های انتخابی خود بنویسید و این بار از نظر‌گاهِ ذوقی و علاقه‌ی قلبی خود به آن نگاه کنید. اگر به‌صورت گروهی، تولید محتوا می‌کنید؛ این کار توسط یکایک افراد گروه باید انجام شود، چون داشتن علاقه و انگیزه در تولید محتوا و در طی گذشت زمان برای موفقیت ضروری است. ایده‌ها را از این جنبه هم برای انتخاب نهایی رتبه‌بندی کنید.
 • مشاهده کنید که آیا یکایک ایده‌های انتخابی شما فقط در حد و اندازه‌ی یک موضوعِ واحدِ تک‌قسمتی قابلیت بیان را دارند یا این‌که قابلیت تبدیل‌شدن به چندین قسمت و ادامه‌دار بودن را دارا می‌باشند. ایده‌ها را از این نظر نیز رتبه‌بندی کنید.
 • حال ایده‌ها را ازنظر میزان اثربخشی آن‌ها درجه‌بندی کنید.

پس از سنجش ایده‌ها با پارامترهای فوق، با لحاظ کردن مجموع پارامترهای داده‌شده؛ درست‌ترین ایده یا ایده‌ها را برگزینید. اگر دیدید که هنوز هم نمی‌توانید این کار را انجام دهید به نقطه‌ی شروع بازگردید و این بار ایده‌ها را با توجهی ویژه به کاربردی بودن آن‌ها ایجاد کنید و مسیر گفته‌شده را مجدداً تا به آخر ادامه دهید.

نکته‌ی مهم دیگر، در امرِ یافتن ایده نو و ایده محتوا این است ‌که لازم است طبقه، صنف، گروه سنی، شغلی یا جنسیتی خاصی را برای محتواهای خود هدف‌گذاری کنید.

در بازاریابی محتوا برخی اساتید از ابتدا به این مورد می‌پردازند ولی برخی نیز ابتدا قدرت ایده‌های خود را در قالب تولید چند محتوا سنجیده و سپس گروه اجتماعی خاصی را برای محتوای خود هدف‌گذاری می‌کنند. به‌هرحال چه در ابتدا و چه در این مرحله, باید شروع به جمع‌آوری اطلاعات مختلف در مورد قشری که آن‌ها را به‌عنوان بازار هدف اصلی خود برگزیده‌اید کنید و از آن اطلاعات نیز در یافتن ایده محتوا برای همان گروه خاص بهره ببرید. به این منظور مجدداً به قسمتِ اولِ این سلسله مقالات، به نام  «تدوین استراتژی بازاریابی محتوا نقشه راه»  و به بخش بخش «مخاطبان و بازار هدف خود را مشخص کنید» مراجعه کرده و آن راهنمایی‌ها را مرور و اجرا کنید.

در مقاله‌ی بعدی، روش‌های تبدیل کردن یک ایده، به محتوا را آموزش خواهیم داد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of

پیشنهاد ویژه

اگر به این موضوع علاقمند هستید کافیست کلیک کنید تا مقالات مرتبط را برای شما ایمیل کنیم!

پیشنهاد شگفت‌انگیز

رویدادهای پیش‌رو

کارگاه VIP کیمیا لندینگ

مطلع شوید!

عضو شوید تا مقالات مرتبط را بمحض انتشار در ایمیل خود دریافت کنید!

آموزش و مشاوره بازاریابی اینترنتی پرویز شمس PARVIZSHAMS.COM

هدیه رایگان

لینک دانلود به آدرس ایمیل یا شماره موبایلی که وارد می‌نمایید ارسال خواهد شد!