هیچ محصولی در سبد خرید نیست.
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

نقشه راه (تدوین استراتژی بازاریابی محتوا)

در فصل قبل با تعاریف و پیشینه بازاریابی محتوا آشنا شدید، در این فصل به نحوه تدوین استراتژی بازاریابی محتوا می‌پردازیم.

در منابع معتبر جهانی تعاریف متعددی از «استراتژی بازاریابی محتوا» و مراحل تهیه و تدوین آن ذکر شده است که دارای شباهت‌ها و تفاوت‌های گاه جزئی و گاه چشمگیر هست. در این فصل «تدوین استراتژی بازاریابی محتوا» به ارائه و توضیح مجموعه‌ای از به‌روزترین شیوه‌های تدوین استراتژی محتوا خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.


استراتژی محتوا، استراتژی بازاریابی محتوا و بازاریابی محتوا چه فرقی باهم دارند؟

در بعضی از وب‌سایت‌های فارسی‌زبان، دو اصطلاح «استراتژی محتوا» و «استراتژی بازاریابی محتوا» دانسته یا ندانسته به‌جای هم به‌کار گرفته می‌شوند، درحالی‌که این دو مورد با یکدیگر تفاوت دارند؛ چون شما می‌توانید در مورد محتوایی که هدفِ بازاریابی ندارد نیز؛ دست به تدوین استراتژی محتوا بزنید. اگر هم این دو اصطلاح به‌جای هم به‌کار برده شوند؛ حتماً لازم است که ابتدا توضیح لازم در مورد این تفاوت ذکر شود.

در «استراتژی محتوا» مواردِ موردنظر شامل هدایت و نظارت درونی محتوا است. به‌عبارت‌دیگر در استراتژی محتوا شما باید به این سؤالات پاسخ دهید: چرا و چگونه باید محتوا تولید کنم؟ و چگونه باید این محتوا را مدیریت و سازمان‌دهی کرده و درنهایت آن را بایگانی و یا به‌روز کنم؟به عبارت دیگر یافتن  ایده‌های محتوا، ایجاد محتوا و ارتقاء محتوا.

در «بازاریابی محتوا»، تقویم محتوا- گزینش محتوا- ایجاد محتوا- ترویج محتوا و نو کردن محتوا در دستورکار قرار دارد. به‌عبارت‌دیگر در بازاریابی محتوا ما بیش‌تر بر روی تاکتیک‌ها و پیشبرد و پیشرفت امور تمرکز می‌کنیم. یکی از مهم‌ترین موارد مربوط به بازاریابی محتوا؛ تولید و نظم بخشیدن به محتوای مناسب برای بازار هدفِ درنظر گرفته شده است. چنین محتوایی می‌تواند شامل مطالبی در قالب یک وبلاگ یا صفحه‌ی فرود LandingPage یک وب‌سایت باشد. چنین محتوایی می‌تواند تلاش برای ایجاد اعتماد و فروش محصولات یا خدمات یک شرکت را هدف خویش قرار دهد.

بیان یک مثال ساده این موضوع را روشن‌تر خواهد کرد: یک استراتژیست محتوا امکان دارد هنگام بررسی‌های خود در مورد وضعیت یک شرکتِ ارائه‌کننده‌ی خدمات متوجه این نکته شود که بین این شرکت و مشتریان آن، کمبود اعتماد وجود دارد. کشف چنین مواردی و تجزیه‌وتحلیل آن در حیطه‌ی استراتژی بازاریابی محتوا و به‌عهده‌ی استراتژیست محتوا است. پس از مشخص شدن مشکل، این بازاریاب محتوا است که در حوزه‌ی بازاریابی محتوا راه‌حل عملیِ ایجاد اعتماد بیش‌تر بین مشتریان و شرکت مذکور را تعیین می‌کند. به‌عنوان‌مثال امکان دارد در مورد این مثال، بازاریاب محتوا مصاحبه‌هایی با بنیان‌گذاران شرکت ترتیب دهد تا مشتریان، شناخت بیش‌تری نسبت به مؤسسان و مدیران شرکت پیداکرده و از این طریق اعتماد عمومی نسبت به شرکت را افزایش دهد. ملاحظه کنید که در این مثال،چگونه حوزه‌های استراتژی محتوا و بازاریابی محتوا همدیگر را پوشش داده و تکمیل می‌کنند.

 در«استراتژی بازاریابی محتوا» که در مورد هدایت و نظارت درونی؛ با استراتژی محتوا هم‌پوشانی و اشتراک دارد. بصیرت- تعیین اهداف- تجزیه‌وتحلیل رفتار مشتریان- طرز و سبک بیان محتوا (بِرند)- ایده‌ها و هدایتِ موارد بیرونی؛ در کانون توجه قرار می‌گیرند.

حتماً بخوانید  محتوا چیست؟

با توجه به توضیحات فوق، توجه داشته باشیدکه در این مقاله هرجا که اصطلاح استراتژی محتوا را به کار می‌بریم درحقیقت منظور همان استراتژی بازاریابی محتوا است اما در تعریف دقیق خود، این دو، یک مفهوم کاملاً واحد ندارند.

مراحل تدوین استراتژی بازاریابی محتوا

استراتژی بازاریابی محتوا که به‌اختصار و به‌صورت مجازی استراتژی محتوا نیز نامیده می‌شود؛ معمولاً به چندین بخش تقسیم می‌گردد. این تقسیم‌بندی در منابع مختلف از سه تا ده بخش را شامل می‌شود. ما برای درک راحت‌ترِ مراحل مختلف استراتژی محتوا، ابتدا از شیوه‌ی تقسیم‌بندی وسیع‌تر؛ یعنی تقسیم استراتژی بازاریابی محتوا به ۹بخش استفاده می‌کنیم، تا مسائل مرتبط به هم تا حد امکان تفکیک و فهم آن آسانتر شود، تمامی این ۹ بخش را طی فصول آتی این کتاب توضیح خواهیم داد.

شما در یک چشم‌انداز همه‌جانبه؛ برای تدوین استراتژی محتوا با ۹موضوع مواجه خواهید شد:

 1. بازاریابی محتوا چیست؟ آیا مناسب کسب‌وکار یا نیاز من هست؟
 2. استراتژی محتوا یا به عبارت دقیق‌تر استراتژی بازاریابی محتوا چیست؟
 3. قیف بازاریابی محتوا چیست؟
 4. ایجاد یک چهارچوب و تشکیل تیم محتوا چگونه انجام می‌شود؟
 5. ایده‌های محتوا چگونه فراهم می‌شوند؟
 6. ایجاد محتوا چگونه انجام می‌شود؟
 7. توضیحات و ارتقاء محتوا یعنی چه؟
 8. تجزیه‌وتحلیل و گزارش‌های محتوا چگونه باید انجام شوند؟
 9. اصلاح، نگهداری و رشد بازاریابی محتوا نیاز به رعایت چه مواردی دارد؟

به‌عبارت‌دیگر، این ۹ عنوان، ایستگاه‌های نقشه‌ی راه ما در مسیرتدوین استراتژی محتوا خواهند بود. با فراگیریِ موارد فوق، شما نقشه‌ی راهی روشن برای تدوینِ هرنوع استراتژی بازاریابی محتوا در اختیار خواهید داشت.

با توجه به این‌که در فصول بعدی به تفصیل به شرح این موارد خواهیم پرداخت، برای بدست آوردن یک دید کلی از این مبحث در این فصل به معرفی و ذکر چکیده‌ای از موارد استراتژی بازاریابی محتوا می‌پردازیم.

برای ادامه‌ی راه تدوین استراتژی محتوا و در راستای موارد نام‌برده شده در فوق، لازم است که این گام‌ها را بردارید.

مواردی که در تدوین استراتژی محتوا باید تعیین نمائید

 • مقصد شما کجاست؟ ابتدا باید از خودتان بپرسید که «می‌خواهیدچه‌کار کنید؟» (اگر هنوز کار بازاریابی محتوا را شروع نکرده‌اید) یا: «چرا این کار را دوباره انجام می‌دهید؟» (اگر مدتی است که مشغول بازاریابی محتوا هستید) با پاسخ به یکی از این دو سؤال بنابر شرایط‌تان برای شرکت و رابطه با مشتریانتان؛ شروع به ایجاد چهارچوبی مشخص خواهید کرد. چارچوبی خاص شما. این نکته را فراموش نکنید که تدوین استراتژی محتوا در کلیات آن آموختنی است اما برای پیاده‌سازی در موارد مشخص، هر شرکت یا هر مدیرِکسب‌وکاری می‌تواند طرز تفکر و سلیقه‌ی خاصی داشته باشد.

هیچ‌گاه از یاد نبرید که امکان دارد یک استراتژی محتوای خوب؛ در شرایطی دیگر، یک استراتژی محتوای بد باشد. یا آنچه را که به‌عنوان استراتژی محتوای یک شرکت خارجی می‌پسندید در ایران جواب ندهد. لازم است که چشم‌اندازی مشخص از این‌که می‌خواهید شرکت یا کسب‌وکارتان در طی سه الی پنج سال آینده در کدام جایگاه باشد؛ داشته باشید. سپس باید مشخص کنید که استفاده از محتوا چگونه می‌تواند به رسیدن شرکت شما به آن جایگاه کمک کند. اساس تدوین استراتژی محتوای شما همین نکته خواهد بود.

 • مخاطبان و بازار هدف خود را مشخص کنید. تعیین بازار هدف ازآنچه که در نگاه اول به‌نظر می‌رسد ساده‌تر است. کافی است از خود بپرسید که در راستای اساسِ استراتژی محتوایی که در مرحله‌ی قبل تعیین کردید، لازم است که چه کسانی طرف خطاب شما قرار بگیرند؟ برای رسیدن به جایگاه سه یا پنج‌ساله‌ی کسب‌وکارتان شما باید سعی کنید که توجه چه قشر یا اقشاری را به سمت شرکت یا کسب‌و‌کارتان جلب کنید؟ در مورد مخاطبانتان موارد زیر را به‌صورت مکتوب مشخص کنید:
حتماً بخوانید  محتوا پادشاه است

 جنسیت- سن- مکان جغرافیایی. این مورد که این افراد در گستره‌ی اینترنت و در حال‌حاضر بیش‌تر به کدام وب‌سایت‌ها یا شبکه‌های اجتماعی سر می‌زنند؟- این افراد برای ایجاد رابطه در اینترنت بیش‌تر از کدام کانال‌ها استفاده می‌کنند؟ مثلاً آیا بیش‌تر در «اینستاگرام» هستند یا در «تلگرام»؟-از کدام شخصیت‌های اجتماعی بیش‌تر تأثیر می‌پذیرند و بیش‌تر در چه زمان‌هایی تأثیرپذیر هستند؟-مشکلات و دغدغه‌های اصلی آنان چیست؟

فراموش نکنید که نباید در برآورد هیچ‌یک از این موارد به اطلاعات ناقص اعتماد کنید؛ در غیر این صورت استراتژی تدوین محتوای شما ناقص و ناکارآمد خواهد شد.

در فصول بعدی به جزئیات برخی از ابزارهای برآورد، که با ارزیابی بازار هدف مرتبط هستند خواهیم پرداخت. همینطور برای مشاهده مقالات بیشتر می‌توانید به سایت Parvizshams.ir مراجعه فرمائید.

 • آماده‌سازی و ممیزی (ارزیابی) محتوا. بازهم لازم به یادآوری است که در برخی مطالب منتشرشده در وب‌سایت‌ها؛ موضوع ارزیابی محتوا با موضوع استراتژی محتوا اشتباه گرفته می‌شود. ارزیابی محتوا بخشی از استراتژی محتوا است و نه خود آن. شما در تولید و ممیزی محتوا، باید نگاهی دقیق و عمیق به محتواهای مختلف خود داشته باشید. جزئیات اجرایی آماده‌سازی و ممیزی محتوا خود بخش مستقلی است که در فصل بعد و در رابطه با خلق محتوای باکیفیت و اثربخش آن را توضیح خواهیم داد. این موارد عبارت خواهند بود از: فهرست کردن محتوایی که در حال حاضر موجود است- سازمان‌دهی مجدد محتوای موجود- آماده‌سازی محتوای جدید.
 • تعیین معیارهای موفقیت. پس از مرتب شدن همه‌ی موارد مربوط به ممیزی (ارزیابی) محتوا که در بالا برشمردیم (و در بخش مربوطه به‌تفصیل آن‌ها را توضیح خواهیم داد)؛ لازم است که برای هر یک از موارد ممیزی محتوا پارامترهایی را به‌عنوان پارامترهای موفقیت تعیین کنید. این پارامترها بر اساس اهداف اولیه‌ی شما می‌توانند متفاوت و برای شروع؛ مثلاً چنین مواردی باشند:

بررسی‌هایی در مورد ترافیک ورودی به وب‌سایت- پارامترهای تأثیرگذار شامل: مدت‌زمانِ به ‌سربردن کاربران در وب‌‌سایت شما- تعداد صفحاتی که در وب‌سایتتان از آن‌ها بازدید می‌شود- وضعیت اشتراک‌گذاری‌ها در شبکه‌های اجتماعی. تمام این اطلاعات باید در یک بانک اطلاعاتی متمرکز در اختیار شما قرار داشته و در فواصل زمانی مشخص به‌روز شود.

 • تجزیه‌وتحلیل طرح‌ها، داده‌ها و کمبودهای وضعیت فعلی، نسبت به وضعیت موردانتظار. در این مرحله شما باید تصویر شفافی از همه‌ی مواردی که نیاز به بهبود دارند و نیز همه‌ی موفقیت‌هایی که امکان دستیابی به آن‌ها را دارید؛ داشته باشید.گاهی محتوایی که به آن نیاز دارید همان محتوایی است که اصلاً در وب‌سایت شما موجود نیست. در این میان نقش ابزارهای مختلف تجزیه‌وتحلیل محتوا مبحث مفصلی است که در فصول بعدی به آن‌ها خواهیم پرداخت.
 • مشخص‌تر شدن اهداف. با مقایسه‌ی محتوای قبلی و محتوایی که تولید می‌کنید و اهدافی که تعیین کرده‌اید؛ هرچه بیش‌تر به کمبودهای موجود پی خواهید برد. اکنون زمان جبران و برطرف کردن کمبودهای محتوایی فرارسیده است. با این‌که قبلاً اهدافی را تعیین کرده بودید ولی در این مرحله نیز برای محتوای خود اهداف دقیق‌تری را در نظر خواهید گرفت چون در تدوین استراتژی بازیابی محتوا برخی از اهداف؛ در ابتدا و بعضی نیزدر مرحله‌ی عمل است که کشف می‌شوند.
حتماً بخوانید  روش‌های یافتن ایده نو در تولید محتوا

 همیشه سه عامل اصلی را در مورد تعیین اهدافتان اعم از اهداف کوچک یا بزرگ باید در نظر داشته باشید. این سه عامل حیاتی عبارت‌اند از:۱- هدف باید مفهوم و معنای مشخص و دقیقی داشته باشد ۲-هدف باید قابل‌اندازه‌گیری باشد۳- هدف باید به زمان وابسته باشد. رعایت تفکر منطقی در تدوین استراتژی محتوا یکی از ضروریات است.

به یک مثال در این مورد توجه کنید:شرکتی که در کار تولید لباس عروس فعالیت می‌کند تصمیم می‌گیرد که تا پایان سال در رتبه‌بندی اول موتور جستجوگر «گوگل» قرار بگیرد. به‌دنبال تعیین این هدف،اکتفا به مهارت تیم تولید محتوا و تیم سئو کافی نیست، زیرا چنین چیزی را در واقعیت نمی‌توان اندازه‌گیری کرد، به‌جای اطمینانِ صِرف به تیم محتوا و یا تیم سئو، می‌توان برای رسیدن به رتبه‌ی اول در نتایج گوگل، این هدف دوم را تعیین کرد که تا زمستان همان سال،تیم تولید محتوا باید بهترین و جامع‌ترین راهنمای اینترنتی لباس عروس را در اینترنت عرضه کند و تیم سئو نیز در همین راستا به فعالیت خود ادامه دهد. در این مورد و در مورد برانگیختن علاقه‌ی مشتریان و کاربران در فصول آتی راه‌کارهایی ارائه خواهیم داد.

 • سبک خود را با شخصیت نام تجاری خود ترکیب کنید. شما باید قادر شوید که با نام تجاری خود سرمایه‌گذاری کنید! منظور از ترکیب سبکِ کاری با شخصیت نام تجاری؛ در حقیقت ایجاد بِرند شما است. به‌عنوان‌مثال اکثر کاربران گوشی‌های هوشمند، با دیدن لوگوی «اپل» خودبه‌خود کیفیت عالی و امکانات بیش‌تر یک گوشی هوشمند را تجسم می‌کنند.
 • امکانات زیادی برای استفاده از لوگو و یا هرگونه سندی در جهت انعکاس استراتژی شما و سبک و طرز کسب‌وکارتان وجود دارد. تمامی این موارد می‌تواند با خلاقیت‌های تیم تولید محتوایتان در لوگو یا سندسازی‌های دیگرِ محتوایی منعکس شود.همچنین امکان ایجاد دستورالعمل‌های صوتی یا کتبی زیادی در این مورد و خطاب به کارکنانتان وجود دارد. البته در این مورد نباید زیاده‌روی کرد و لازم است که بین وسعت کار شما و میزان چنین محتواهایی هماهنگی وجود داشته باشد.

در پایان فصل استراتژی بازاریابی محتوا، ذکر این نکته ضروری است که تلاش ما فقط ایجاد یک الگوی کلی ولی کامل برای تدوین استراتژی بازاریابی محتوا است. استراتژی شما باید جامع و در عین حال مختصر باشد. قرار نیست که شما برای استراتژی محتوای مورد نیاز خودیک کتاب قطور بنویسید! بلکه در نوشتن استراتژی محتوا باید اساس کار، اهداف، مخاطبان و روش رسیدن به آن اهداف توسط آن مخاطبان را مشخص کنید. و در این مسیر ابزارهای لازم برای تشخیص کمبودها و برطرف کردن آن‌ها را تعیین کرده و به کار ببرید. از سوی دیگر لازم است که در هنگام تدوین استراتژی بازاریابی محتوا به این موضوع مانند یکی از مسائل زندگی نگاه کنید، یعنی نسبت به تغییرِ بخش یا بخش‌هایی از استراتژی محتوا همیشه انعطاف‌پذیر باشید.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of

پیشنهاد ویژه

اگر به این موضوع علاقمند هستید کافیست کلیک کنید تا مقالات مرتبط را برای شما ایمیل کنیم!

پیشنهاد شگفت‌انگیز

رویدادهای پیش‌رو

کارگاه VIP کیمیا لندینگ

مطلع شوید!

عضو شوید تا مقالات مرتبط را بمحض انتشار در ایمیل خود دریافت کنید!

آموزش و مشاوره بازاریابی اینترنتی پرویز شمس PARVIZSHAMS.COM

هدیه رایگان

لینک دانلود به آدرس ایمیل یا شماره موبایلی که وارد می‌نمایید ارسال خواهد شد!