هیچ محصولی در سبد خرید نیست.
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

آیا بازاریابی محتوایی به درد کسب‌وکار من می‌خورد؟

اگر کلمه بازاریابی محتوای به گوش شما خورده باشد و اطلاعات مختصری راجع به آن داشته باشید حتماً این سؤال برایتان پیش‌آمده که آیا بازاریابی محتوایی به درد کسب‌وکار من می‌خورد؟   برای پاسخ به این سؤال بهتر است کمی بیشتر راجع به تولید و بازاریابی محتوا بدانیم.

بازاریابی محتوا چیست؟

این روزها حرف از بازاریابی محتوا میان بازاریابان اینترنتی سروصدای زیادی به پا کرده است. اما حقیقتاً این حوزه از سایر حوزه‌های بازاریابی مثل شبکه‌های اجتماعی سئو و غیره متفاوت است.می‌توان گفت سایر حوزه‌های بازاریابی اینترنتی در سایه تولید محتوا می‌توانند شکل بگیرند.

برای مثال بدون وجود محتوا متخصصان سئو ( بهینه‌سازی رتبه سایت در نتایج موتورهای جستجو)  چه چیزی برای بهینه‌سازی دارند؟   یا کارشناسان سوشیال مارکتینگ ( بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی) چه چیزی برای انتشار دارند؟  تمام جستجوهایِ  کلمات کلیدی، توسط کاربران، برای یافتن محتوا صورت می‌گیرد.  ایمیل‌ها، توئیت‌ها،  صفحات فرود، توضیحات محصول و … همه  نمونه‌هایی از محتوا هستند. Ian Lauri مدیرعامل شرکت Protent  به زیبایی وجه مشترک همه این موارد را توصیف می‌کند.

محتوا چیزی نیست که برای کسب رتبه بالاتر در گوگل می‌نویسید. محتوا، اینفوگرافیک یا مقالات طولانی نیست. محتوا هر چیزی است که بتواند پیامی را به مخاطب انتقال دهد. هر چیزی!

محتوا قلب تپنده بازاریابی شماست،  هر مطلبی که شما با مشتریان و مخاطبان خود در میان می‌گذارید فارغ از هرگونه فرم و شکل محتوا محسوب می‌شود.

خوب حالا برگردیم به این سؤال که بازاریابی محتوا چیست؟

به‌طور ساده و مختصر به استفاده از محتوا (صرف‌نظر  از شکل و فرم آن) در راستای تحقق اهداف بازاریابی یک شرکت بازاریابی محتوا  می‌گویند. این اهداف می‌تواند :

  • به دست آوردن مشتریان احتمالی
  • حفظ و نگهداری مشتریان فعلی
  • آگاه‌سازی افراد بیشتر از برند  یا محصول
حتماً بخوانید  قیف بازاریابی محتوا !

و یا هر چیز دیگری باشد.

بازاریابی محتوا چگونه می‌تواند برای کسب‌وکار من مفید باشد؟

دلیل اینکه هنوز برخی از شرکت‌ها در اختصاص منابع به بازاریابی محتوا مردد هستند این است که  درک مزایای این نوع بازاریابی کمی دشوار است.  اینکه شما بتواند برند خود را میان مردم به شهرت برسانید، امری فوق‌العاده است.  اما متأسفانه نتایج آن ناملموس است  به همین خاطر مجموعه‌های مختلف موفقیت خود را مدیون بازاریابی محتوا نمی‌دانند.

پس بگذارید در ادامه به بررسی مزایای ناملموس بازاریابی محتوا بپردازیم، مزایای که به‌راحتی دیده نمی‌شود ولی بسیار مهم و باارزش هستند.

  1. آگاه‌سازی از برند

فرض کنید چنین مکالمه‌ای بین دو نفر از مخاطبان شما ردوبدل شود.
کتاب ” بازار محتوا داغ است!” شمس رو خوندی؟
نه، اولین باره که اسمش رو میشنوم.
کتاب فوق العاده‌ای هست مثال‌هاش همه  بومیِ و به زبان ساده مطالب را توضیح داده بذار الآن لینکشو تو نرم‌افزار طاقچه برات می‌فرستم      

تولید محتوا به مخاطبان شما کمک می‌کند  موضوعی برای گفتگو داشته باشند. وقتی آن‌ها با یکدیگر صحبت می‌کنند در حقیقت در حال شناساندن شرکت شما به یکدیگر هستند ( یا شمارا به یکدیگر پیشنهاد می‌دهند یا لینک سایت شما را برای یکدیگر به اشتراک می‌گذارند)  بدون شک این نوع برند سازی بهترین نوع بازاریابی است.

  • کسب احترام  و تحسین

کسب احترام و تحسین مخاطبان امری زمان‌بر است چراکه در ابتدا باید اعتماد ایشان  جلب گردد. بعدازاینکه توانستید دانش و صداقت خود را به مشتریان اثبات نمایید آن‌ها شما را به‌عنوان راهنمای خود خواهند پذیرفت. معمولاً وب‌سایت‌های که به کیفیت محتوای خود اهمیت نمی‌دهند با انتشار مطالب نادرست باعث شک و تردید کاربران به صحت‌وسقم “همه” مطالب موجود در اینترنت می‌شوند.

حتماً بخوانید  محتوا پادشاه است

اینجاست که صحت و درستی مطالب وب‌سایت شما، نشانی از اعتبار شما و درنتیجه اطمینان به محصولات و خدمات شما خواهد بود. وقتی صحت و صداقت محتوایی شما به کاربران اثبات شود. شما را در میان رقبا انتخاب خواهند کرد.

  • تبدیل غیرمستقیم کاربر به مشتری

“چه مطالب جالبی من تا حالا اسم این شرکت رو نشنیده بودم. نرم‌افزار تولید می‌کنند؟ دوست دارم بدونم نرم‌افزارشون چطوری کار میکنه؟”

اگر محتوای ایجاد کنید که مشتریان  بالقوه را هدف قرار دهد. فاصله بین افراد و محصولات خود را کوتاه‌تر می‌کنید. و می‌توانید امیدوار باشید این افراد در آینده‌ی نزدیک محصولاتتان را خریداری ‌کنند. فرقی نمی‌کند در محتوای خود به محصولات و خدمات خود اشاره‌کرده باشید یا نه. درهرصورت این اتفاق خواهد افتاد.

  • هماهنگی تیم

” میتونی مقاله آخر منو تو شبکه‌های اجتماعی تبلیغ کنی؟”

” بله فکر می‌کنم این اولین باریه که باهم روی یک پروژه همکاری می‌کنیم”

بازاریابی محتوا بنیان تمامی کمپین‌های تبلیغاتی است. تولید محتوا برای شما فرصت همکاری صمیمانه با بازاریابانی را فراهم می‌آورد که ممکن است با آن‌ها تابه‌حال صحبت نکرده باشید.

در روند تولید محتوا شما با گرافیست‌ها، طراحان، متخصصان سئو، تیم‌های بازاریابی و روابط عمومی جهت تبلیغ و به اشتراک‌گذاری مطالب همکاری خواهید  داشت و این‌ها تازه آغاز کار است.

نتایج ملموس بازاریابی محتوا

حال که نتایج ناملموس بازاریابی محتوا را نام بردیم. باید بگوییم بازاریابی محتوا مزایای ملموسی نیز دارد که به‌راحتی قابل‌اندازه‌گیری هستند.   برخی از این نتایج عبارت‌اند از:

  1. افزایش ترافیک وب‌سایت

افزایش ترافیک سایت نه‌تنها یکی از  واضح‌ترین نتایج بازاریابی محتواست بلکه یکی از مهم‌ترین آن‌ها نیز به‌حساب می‌آید. تولید محتوای ارزشمند مخاطبان بسیاری را به وب‌سایت شما سرازیر می‌کند. زیرا وب‌سایت شما مکانی است که می‌توانند درباره شرکت شما، محصولات و خدماتتان اطلاعات کسب کنند.

  • بهبود وضعیت سئو
حتماً بخوانید  نقشه راه (تدوین استراتژی بازاریابی محتوا)

تأثیرات مثبت تولید محتوا بر روی سئو، بیش از آن است که بتوانیم  در این بخش آن‌ها را برشماریم. به‌طور خلاصه می‌توان گفت  محتوایی باکیفیت لینک‌های طبیعی معتبری به دست می‌آورد. که این لینک‌ها سکوی پرشی برای کسب رتبه‌های بالاتر در گوگل خواهند بود. همچنین گوگل این قابلیت را دارد که می‌تواند شما را بررسی و درک بهتری از زمینه فعالیت وب‌سایت شما به دست آورد.

همین امر باعث می‌شود گوگل وب‌سایت شما را در کلمات  کلیدی مشابه نیز، در رتبه‌های بالاتر قرار دهد. همه این مزایا را می‌توان در یک جمله خلاصه نمود. اگر محتوا وجود نداشته باشد چه چیزی باید برای موتورهای جستجوگر بهینه‌سازی شود؟

  • تبدیل مستقیم کاربر به مشتری

هیچ‌چیز مانند توضیحات خوب و کامل در مورد یک محصول نمی‌تواند مشتریان شما را افزایش دهد و آن‌ها را برای خرید آماده سازد. این توضیحات باید به نحوی نوشته شوند که مشتریان متقاعد شوند پیشنهاد ویژه‌ای به آن‌ها شده است. به‌عبارت‌دیگر ارزش منحصربه‌فردی به ایشان پیشنهادشده که می‌تواند سطح زندگی آن‌ها را  بهبود بخشد.

مزایای بازاریابی محتوا در یک نگاه

تصویر۱- مزایای بازاریابی محتوا در یک نگاه

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of

پیشنهاد ویژه

اگر به این موضوع علاقمند هستید کافیست کلیک کنید تا مقالات مرتبط را برای شما ایمیل کنیم!

پیشنهاد شگفت‌انگیز

رویدادهای پیش‌رو

کارگاه VIP کیمیا لندینگ

مطلع شوید!

عضو شوید تا مقالات مرتبط را بمحض انتشار در ایمیل خود دریافت کنید!

آموزش و مشاوره بازاریابی اینترنتی پرویز شمس PARVIZSHAMS.COM

هدیه رایگان

لینک دانلود به آدرس ایمیل یا شماره موبایلی که وارد می‌نمایید ارسال خواهد شد!